آدرس : تهران - بزرگراه ستاری- نرسیده به خلیل آبادی- ساختمان پزشکان حکیم- واحد 14

ایمیل: info@asys.ir , asys.ir@gmail.com , asysiran@yahoo.com

تلفن: 44449616 , 2600075-0910

فاکس: 44429775

 

OHSAS 18001:2007

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی(استاندارد OHSAS 18001)چیست ؟

حوادث و بیماری های ناشی از کار هزینه بسیار سنگینی را به کارفرمایان و جامعه تحمیل میکند . که خسارات اجتماعی آن بسیار سنگین تر از هزینه های اقتصادی ان می باشد. با توجه به این واقعیت اداره استاندارد انگلستان با همکاری تعدادی از شرکت های گواهی دهنده بعد از اینکه سازمان جهانی استاندارد سازی رسما اعلام کرد که استانداردی را در زمینه مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای معرفی نخواهد کرد اقدام به تدوین استانداردی برای این موضوع نمود و آن را در سال ۱۹۹۹ تحت عنوان OHSAS سری ۱۸۰۰۰ نمود و آن را در سال ۲۰۰۷ مورد بازنگری قرارداد. OHSAS سر واژه انگلیسی سري ارزيابي ايمني و بهداشت حرفه اي (Occupational Health and Safety Assessment Series) مي باشد و نيازمنديهايي را براي سيستم مديريت ايمني و بهداشت حرفه اي بيان مي دارد تا سازمان را قادر سازد تمام ريسكهاي ايمني و سلامت حرفه اي خود را تحت كنترل در آورده و كارآئي آن را بهبود بخشد. مهمترین اصل در استاندارد OHSAS 18001 پیشگیری از حوادث و بیماری های شغلی و رعایت قوانین و مقررات قابل کاربرد در این زمینه می باشد.
با توجه به اثرات مثبتی که پیاده سازی OHSAS18001 در سازمان هایی که ان راپیاده سازی کردند داشت بالاخره سازمان جهانی استاندارد موافقت کرد استاندارد مستقلی را در زمینه ایمنی و بهداشت حرفه ای منتشر نماید این استاندارد که ISO 45001 نام دارد توسط کمیته ISO/PC 283 تدوین شده و قرار است از سال ۲۰۱۶ منتشر شود پیش نویس اولیه استاندارد ISO45001 در می ۲۰۱۴ منتشر شد و از اعضای ایزو و صاحب نظران در سازمان جهانی کار ILO ، شرکت های صاحب نام گواهی دهنده مانند BSI شرکت گواهی دهنده SGS گروه شرکتهای صنعتی مادرید با علامت تجاری ASYS گروه شرکت های TUVگروه BV شرکت DNV خواسته شده در مورد آن نظر دهند. ساختار استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ مانند ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ می باشد و از ۱۰ بند تشکیل شده و قرار است که فاینال درافت ان در مارچ ۲۰۱۶ و صدور رسمی ان در اکتبر ۲۰۱۶ انجام گیرد تا زمان انتشار این استاندارد OHSAS18001 مطرح ترین استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای خواهد بود.

هدف از پیاده سازی OHSAS18001:

پیشگیری از ایجاد حوادث و پیشگیری از بیماری های شغلی اعم از جسمی و روانی برای پرسنل شرکت و سایر ذینفعان و افراد در معرض محصولات و یا محیط شرکت.

دامنه کاربرد :

OHSAS18001 بدون محدویت در کلیه شرکتهای تولیدی و خدماتی که ارتقاء و بهبود و ایمنی وضعیت پرسنل ، همسایگان و سایر افراد در معرض فعالیت های شرکت و محصولات خود را مدنظر قرار داده اند قابل پیاده سازی و گواهینامه آن قابل صدور است.

مزایای پیاده سازی OHSAS18001:

استاندارد OHSAS18001 با شناسایی خطرات محیط کار و قوانین مربوطه از بروزحوادث پیشگیری می کند از دیگر مزایای OHSAS 18001 می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

– نگرش طرح ريزي شده و مستند در رابطه با سلامت و ايمني.
– ساختار روشن و واضح مديريت ايمني و بهداشت كار كه مشخص كننده محدوده مسئوليتها مي باشد.
– افزايش آگاهي و دانش كاركنان در ارتباط با موارد ايمني و بهداشت.
– ايجاد محيطي امن و سالم.
– كاهش ريسك حوادث و بيماريهاي شغلي.
– كاهش زمان تلف شده در اثر بيماري و صدمات وارده به كاركنان.
– رعايت قوانين و مقررات مربوطه كه موجب كاهش هزينه هاي صرف شده براي پرداخت خسارات و پرداخت جريمه هاي احتمالي مي شود.
– اثبات ارزش و جايگاه كاركنان به عنوان مهم ترين سرمايه سازمان.

روش پیاده سازی و گرفتن گواهی نامه استاندارد OHSAS 18001 :

برای پیاده سازی و گرفتن گواهینامه OHSAS18001 بهترین روش استفاده از یک مشاور متخصص در این زمینه می باشد. مشاور در گام اول اقدام به بررسی سیستم موجود و فرایندهای سازمان در ارتباط با ایمنی و بهداشت حرفه ای نموده و کبود ها را تعیین می کند.
سپس اقدامات لازم برای تعیین کمیته ایمنی و بهداشت حرفه ای بعمل آورده می شود این کمیته وظیفه طرحریزی سیستم زیر نظر مشاور را بعهده دارد.
پس از آن کمیته اقدام به شناسایی و ارزیابی خطراتی که سلامت و ایمنی ذینفعان را تهدید می کند نموده و آن را با روش هایی مانند HAZOP , FMEA , JSA و غیره با توجه به الزامات قانونی مورد ارزیابی قرار می دهد. سپس اقدامات کنترلی لازم را تعیین می نماید.
سازمان باید برای کنترل خطرات اقدامات لازم را باید مستند کرده و اجرا نماید . آموزش و سنجش الاینده ها از اصلی ترین الزمات OHSAS18001 می باشد. سازمان باید تجهیزات و زیرساخت های لازم را برای پیاده سازی استاندارد تامین کند همچنین مانور های لازم را برای آمادگی در شرایط اضطراری انجام دهد.
در گردش کار پیاده سازی استاندارد HSE به طور خلاصه این سیکل نمایش داده شده.

كلمات كليدي:

OHSAS 18001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی(استاندارد OHSAS 18001)چیست ؟
OHSAS ايمني و بهداشت حرفه اي OHSAS 18001 پیاده سازی OHSAS18001
ISO 45001 استاندارد ISO45001 این استاندارد OHSAS18001 استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای خواهد بود. هدف از پیاده سازی OHSAS18001:
OHSAS18001 مزایای پیاده سازی OHSAS18001: مزایای OHSAS 18001 سلامت و ايمني
افزايش آگاهي مديريت ايمني و بهداشت كار كاهش ريسك حوادث و بيماريهاي شغلي روش پیاده سازی و گرفتن گواهی نامه استاندارد OHSAS 18001 گرفتن گواهینامه OHSAS18001 الزمات OHSAS18001 پیاده سازی استاندارد

HSE