آدرس : تهران - بزرگراه ستاری- نرسیده به خلیل آبادی- ساختمان پزشکان حکیم- واحد 14

ایمیل: info@asys.ir , asys.ir@gmail.com , asysiran@yahoo.com

تلفن: 44449616 , 2600075-0910

فاکس: 44429775

 

ISO 22000

سیستم مدیریت ایمنی در زنجیره تأمین مواد غذایی(استاندارد ISO 22000)

استاندارد ISO 22000چیست ؟

سلامت مواد غذایی اثر مستقیمی بر سلامت جامعه دارد در سنگ نوشته حمورابی حدود ۱۸۰۰ سال قبل از میلاد یک بخش به سلامت مواد غذایی اختصاص یافته و امروز هم دولت ها بر روی سلامت موادغذایی نظارت ویژه ای را اعمال می کنند.
استاندارد ISO 22000 یا سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی ابزاری برای مدیریت و کتترل خطرات و ریسكهای که سلامت مواد غذای را تهدید می کند ISO 22000 منحصرا برای اطمینان یافتن زنجیره صنایع غذایی و مشتریان و نهادهای ناظر قانونی از ایمنی محصولاتشان طراحی شده است این استاندارد رویکردی سیستماتیک در اختیارشرکت های فعال در بخش مواد غذایی قرار می دهد که کلیه جنبه های زنجیره غذا، از خرید مواد خام تا مصرف نهایی در رستوران، تهیه غذا(catering)، تولید تجهیزات، ماشین آلات و مواد شیمیایی، و بخش خدمات نظیر کنترل آفات، شستشو، حمل و نقل و تدارکات را تحت پوشش قرار می دهد.

هدف از پیاده سازی ISO22000:

ایجاد یک سامانه مدیریتی برای شناسایی ، طرحریزی فرآیندها، کنترل وکاهش تمام عوامل خطرزای شناسایی شده در مراحل تامین مواد اولیه و خدمات مورد نیاز، تولید و ارائه خدمات ، انبارش ، انتقال و تحویل به مشتری به محدوده قابل قبول،باعث تحویل محصولی سالم به مصرف کننده نهایی و یا مرحله بعدی از زنجیره تولید می گردد. تهیه شواهد کافی به منظور اثبات قابلیت کنترل عوامل خطر زا در مواد غذایی براساس الزامات قانونی وهمچنین الزامات مشتری ازجمله مواردی است که سازمان های دخیل در زنجیره تولید، به آن نیازمندند.

دامنه کاربرد ISO 22000:

استاندارد ایزو ۲۲۰۰۰ در تمام سازمانهای درون زنجیره تامین مواد غذایی، شامل دامنه ای از تولیدکنندگان خوراک دام و طیور، تولیدکنندگان اولیه تا تولیدکنندگان موادغذایی، حمل و نقل کنندگان، انبارداران مواد غذایی و پیمانکاران فرعی برای خرده فروشی و ارائه خدمات مواد غذایی همراه با سازمانهای وابسته نظیر تولیدکنندگان تجهیزات، مواد بسته بندی، مواد پاک کننده، افزودنی ها و مواد تشکیل دهنده را در بر میگیرد. ارائه دهندگان خدمات نیز مشمول این دامنه می گردند.

مزایای پیاده سازی ISO 22000:

• یک سامانه مدیریتی کامل با داشتن تمام اجزا لازم برای مدیریت کیفیت و ریسک
• اطمینان از مناسب بودن تجهیزات تولید و ارائه خدمات
• امکان پذيري و تجزيه و تحليل خطر
• اطمینان از مناسب و کالیبره بودن تجهیزات پایش و اندازه گیری
• ايجاد برنامه های پیش نيازی عملياتی
• به روز در آوري اطلاعات و مستندات اوليه مشخص کننده PRP، و طرح HACCP
• اطمینان از مناسب بودن شرایط GMP در سازمان
• طرح ريزی تصديق
• امکان رديابی و کنترل عدم انطباق و داشتن طرح برای فراخوان اضطراری
• ارتباط متقابل کلیه دست اندر کاران زنجیره تولید مواد غذایی
• کنترل فرآیند

نحوه پیاده سازی سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی و اخذ گواهی ISO 22000

برای پیاده سازی استاندارد ایزو ۲۲۰۰۰ باید سازمان از یک مشاور کارآزموده با تجربه در صنایع غذایی استفاده کند چون این استاندارد داری ظرایف و پیچیدگی های خاص خود می باشد. برای مثال در انجام تجزیه تحلیل ریسک باید سازمان تمام خطراتی که می تواند سلامت محصول را به خطر اندازد باید شناسایی کرده و ارزیابی نماید به قولی تمام ریسکهایی که سلامت محصول را تهدید میکند از مزرعه تا چنگال مشتری را شناسایی، ارزیابی و کنترل نماید
سازمان باید از مواد اولیه مناسب و سالم استفاده کرده و پرسنل واجد شرایط را به کارگیرد. فضاهای تولیدی و انبار های شرکت شرایط مناسب را برای GMP دارا باشند.
نکات بهداشتی باید در سراسر مراحل رعایت شوند و کنترل های مناسب برای اطمینان از سلامت محصولات طراحی و اجرا شوند.
شناسایی و ردیابی در این استاندارد از الزامات اصلی می باشد و سازمان باید طرح های برای مقابله با شرایط اضطراری و محصول نا منطبق را داشته باشد از جمله طرح فراخوان اضطراری.
مناسب بودن فرآیندها ، کنترل ها ، برنامه های پیشنیازی و برنامه های پیشنیازی عملیاتی باید طبق یک برنامه مشخص مورد تصدیق قرار گیرند.
هزینه ها و مدت زمان لازم برای اخذ گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰
مانند سایر استانداردها پیاده سازی ISO 22000 و گرفتن گواهی آن دارای ۳ سری هزینه می باشد.
هزینه مشاوره که توسط مشاور دریافت می شود و بر اساس تجربه و تخصص مشاور تعیین شده و از حدود ۵ میلیون تومان برای یک شرکت تا ۵۰ نفر شروع می شود.
هزینه اجرا که در ابتدای پروژه توسط مشاور تخمین زده شده و به اطلاع کارفرما می رسد.
هزینه صدور گواهینامه ISO 22000 برای یک شرکت تا ۵۰ نفر از ۴۵۰ یورو شروع می شود.
مدت زمان پیاده سازی بسته به وضعیت سازمان از ۳ ماه شروع می شود.

لازم به ذکر است وزارت بهداشت بر روی صدور گواهینامه های ISO 22000 نظارت کرده و سازمان های دارای این گواهینامه برای زدن علامت ISO 22000 بر روی محصولات خود باید حداقل ۹۰۰ نمره از چک لیست وزارت بهداشت اخذ کنند.لذا سازمان هااز مشاوران واجد شرایط و شرکت های گواهی دهنده واجد شرایط استفاده شود.
شرکت ASYS به عنوان یکی از شرکتهای معتبر گواهی دهنده آماده ارائه راهنمایی در مورد اخذ گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ در ایران و افغانستان است با ما تماس بگیرید.