آدرس : تهران - بزرگراه ستاری- نرسیده به خلیل آبادی- ساختمان پزشکان حکیم- واحد 14

ایمیل: info@asys.ir , asys.ir@gmail.com , asysiran@yahoo.com

تلفن: 44449616 , 2600075-0910

فاکس: 44429775

 

ISO 50001:2011

ایزو ISO 50001

سیستم های مدیریت انرژی(ISO 50001) چیست ؟

انرژی مهم ترین چالش جهان بوده و خواهد بود بدون انرژی انسانها به عصر حجر باز خواهند گشت. گران شدن انرژی از یک سو و از سوی دیگر اثر منفی تولید و مصرف انرژی بر روی محیط زیست باعث شده کشور ها در ارتباط با مصرف انرژی قوانینی را تدوین و ابلاغ نمایند. سازمان جهانی استاندارد با توجه به اهمیت این موضوع استاندارد مدیریت انرژی به کد ISO50001 را در سال ۲۰۱۱ منتشر نمود. این استاندارد در واقع یک روش برای مدیریت انرژی در سازمان ها می باشد و چارچوبی را برای ایجاد مدیریت انرژی برای سازمانهایی که می خواهند بهره وری انرژی خود را بصورت منطقی بهبود دهند فراهم می کند.
هدف از پیاده سازی ایزو ۵۰۰۰۱:
هدف از تدوین استانداردISO 50001:2011 تعیین الزامات برای استقرار،اجرا،نگهداری و بهبود سیستم مدیریت انرژی در سازمان است،که سازمان قادر خواهد بود،یک رویکرد نظام مند برای دستیابی به بهبود مداوم عملکرد انرژی،شامل بازدهی انرژی،مصرف و استفاده انرژی رادر نظر بگیرد.

دامنه کاربرد ایزو ۵۰۰۰۱:

ISO50001 : 2011 بدون هیچگونه محدویت در هر سازمانی که مصرف کننده ی انرژی است اعم از تولیدی ، خدماتی ، آموزشی ، تجاری ، پزشکی و غیره می تواند از این سیستم مدیریتی برای مدیریت انرژی خود استفاده کند. این استاندارد بویژه در صنایع انرژی بر و یا سازندگان تجهیزاتی که انرژی مصرف می کنند مانند شرکت های خودرو ساز ، تجهیزات برقی و لوازم خانگی و … فابل پیاده سازی است.
در حال حاظر شرکت های ساختمانی برای اثبات طراحی و اجرای مناسب ساختمان های احداثی خود از نظر مناسب بودن بازدهی انرژی آنها از این استاندارد استفاده می کنند. این شرکت ها ملزم به پیاده سازی مبحث ۱۹ آیین نامه ساختمان می باشند.

مزایای پیاده سازی ISO 50001 :

استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱ چارچوبی برای گنجاندن بازده انرژی در رویه های سازمان ایجاد میکند که نتیجه آن استفاده بهینه از انرژی و در نتیجه کاهش هزینه ها در بلند مدت می باشد. به طور خلاصه منافعی که از پیاده سازی مدیریت انرژی در سازمان ایجاد می شود عبارتند از:
– استفاده بهینه از منایع انرژی و تحت کنترل در آوردن هزینه های انرژی
– تعریف انرژی به عنوان یک شاخص مهم مدیریت فرآیندها در سازمان
-کاهش شدت مصرف انرژی
– کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و آلاینده های دیگر؛
– آماده شدن برای شرایطی که کاهش آلاینده ها و یا کاهش مصرف انرژی به یک الزام قانونی و اجباری تبدیل شود؛
– شناخته شدن به عنوان صنعت سبز در افکار عمومی؛
– استفاده بهینه از انرژی
– اقدام سازمانها به بهبود کارایی انرژی
– بهبود مداوم سالیانه و بهبود عملکرد در استفاده از انرژی

روش پیاده سازی استاندارد ISO 50001 و گرفتن گواهینامه آن

برای پیاده سازی و گرفتن گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱ بعد از تصمیم مدیریت باید کمیته راهبری انرژی تشکیل شده و یکی از مدیران شرکت به عنوان نماینده مدیریت در انرژی تعیین شود. نماینده مدیریت وظیفه دارد از طراحی و اجرای صحیح سامانه مدیریت انرژی اطمینان یافته و مشکلات و نقایص آن را تا حد امکان رفع و نتایج را به اطلاع مدیریت ارشد سازمان برساند.
کمیته راهبری وظیفه طرحریزی سیستم مدیریت انرژی را بعهده دارد باید توجه داشت که طرحریزی و اجرای سامانه مدیریت انرژی یک کار جمعی بوده و می باید کمیته های اجرایی برای مشارکت و اجرای مصوبات در شرکت تشکیل و شروع به کار نمایند. مدیریت ارشد می باید با توجه به اطلاعات بدست آمده از ممیزی اولیه انرژی ( ممیزی سطح یک ) حدود سیستم و خط مشی انرژی را تعیین نماید سپس ممیزی انرژی عمیق انجام شده و با مقایسه نتایج با قوانین و استانداردها اهداف انرژی تعریف و برنامه های دسترسی به ان تعیین و طرح ریزی و اجرا می شود. سازمان باید سیستمی برای اطمینان از اجرای صحیح مصوبات ایجاد کند که دارای عناصری مانند آموزش ، مستند سازی و کنترل مستندات، ممیزی داخلی، اقدام اصلاحی و پیشگیرانه ، گزارش گیری و تحلیل نتایج و …. باشد. لازم به ذکر است سازمان ها برای اطمینان از اثر بخشی سیستم مدیریت انرژی و طرح ریزی مناسب آن بهتر است از مشاور استفاده نمایند.
شرکت گواهی دهنده ASYS توصیه می کند سازمانها علاوه بر استاندارد ISO 50001 استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ را نیز همزمان پیاده سازی کنند.
هزینه و مدت زمان لازم برای گرفتن گواهینامه ISO 50001

سازمان ها برای دریافت گواهی ایزو ۵۰۰۰۱ با ۴ سری هزینه ربرو می باشند:

۱- هزینه مشاوره
۲- هزینه ممیزی انرژی
۳- هزینه اجرا
۴- هزینه ثبت و صدور گواهینامه
هزینه مشاوره استاندارد ISO 50001 برای یک شرکت متوسط ( تا ۵۰ نفر) از حدود ۷ میلیون تومان آغاز می شود اما برای شرکت های که با همین تعداد نفر در امر ساختمان، معدن، سیمان و سایر صنایع انرژی بر فعالیت می کنند این هزینه از ۱۰ میلیون تومان شروع می شود.
معمولا ممیزی انرژی توسط شرکت های واجد صلاحیت انجام می شود، هزینه ممیزی انرژی بسته به نوع فعالیت شرکت ، روش و تجهیزات بکار رفته برای ممیزی انرژی تعداد ایستگاه ها و غیره بسیار متنوع می تواند باشد اما برای بدست آوردن یک عدد تقریبی تعداد ایستگاه که سنجش در آن انجام می شود در ۱۰۰ هزار تومان ضرب کنید. اما ممکن است سازمان نفرات و تجهیزات لازم برای ممیزی انرژی را داشته باشد و ممیزی انرژی توسط خود سازمان انجام شود در این حالت هزینه به نحو چشمگیری کاهش می یابد.
هزینه اجرا بستگی به اهداف ، شدت مصرف انرژی در سازمان ، وضعیت سازمان از نظر شدت مصرف و انرژی و فاصله آن از وضع موجود و استاندارد های بهینه مصرف انرژی دارد.
هزینه صدور گواهینامه که توسط شرکت گواهی دهنده مدیریت انرژی مانند ASYS ، TUV ، DNV, SGS و غیره در یافت می شود از حدود ۷۵۰ یورو یا ۹۰۰ دلار برای یک شرکت ۵۰ نفری شروع می شود البته در بخش ساختمان و صنایع انرژی بر مانند سیمان ، ریخته گری ، انرژی و غیره این هزینه از ۱۵۰۰ یورو شروع می گردد.
البته شرکت های بدون اعتبار و فاقد اسم و رسم ممکن است مبلغ کمتری درخواست نمایند که به هیچ وجه توصیه نمی شوند.
در این راستا مدیران شرکت بین المللی آگرین سیس اقدام به تالیف و ترجمه کتابی با عنوان سامانه مدیریت انرژی بر مبنای استاندارد ISO 50001:2011 نموده اند.
شما میتوانید جهت دانلود متن این کتاب به ادامه مطلب مراجعه نمایید . ادامه مطلب

كلمات كليدي:
ایزو ISO 50001 سیستم های مدیریت انرژی(ISO 50001) هدف از پیاده سازی ایزو ۵۰۰۰۱ استانداردISO 50001:2011 دامنه کاربرد ایزو ۵۰۰۰۱ گرفتن گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱ شرکت گواهی دهنده ASYS
ISO50001 : 2011 مزایای پیاده سازی ISO 50001 استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱ روش پیاده سازی استاندارد ISO 50001 و گرفتن گواهینامه آن استاندارد ISO 50001 استاندارد ایزو
۱۴۰۰۱ هزینه و مدت زمان لازم برای گرفتن گواهینامه ISO 50001
دریافت گواهی ایزو ۵۰۰۰۱ هزینه مشاوره استاندارد ISO 50001 هزینه صدور گواهینامه شرکت گواهی دهنده مدیریت انرژی