آدرس : تهران - بزرگراه ستاری- نرسیده به خلیل آبادی- ساختمان پزشکان حکیم- واحد 14

ایمیل: info@asys.ir , asys.ir@gmail.com , asysiran@yahoo.com

تلفن: 44449616 , 2600075-0910

فاکس: 44429775

 

ISO/TS29001:2010

سیستم مدیریت کیفیت ویژه صنایع نفت،پتروشیمی و گاز طبیعی ISO/TS 29001

سازمان جهانی استاندارد با توجه به اهمیت فوق العلاده سوخت های فسیلی و صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در جهان امروز و خطرات این صنایع و اهمیت کیفیت محصولات آن برروی سایر صنایع استاندارد ایزو تی اس ۲۹۰۰۱ را بر مبنای استاندارد ISO 9001 منتشر نمود. استاندارد ISO/TS 29001 توسط کمیته فنی ISO/TC 67،مواد، تجهیزات و سازه های دریایی برای صنایع نفت ، پتروشیمی و گاز طبیعی تدوین گردید که آخرین ویرایش آن در سال۲۰۱۰ بوده است.با توجه به نیاز خاص این صنایع در توانمند سازی و تکرار پذیری فرآیند های موثر در مشخصه های عملکرد محصول وتعادل این فرآیندها باشرایط محیطی سازمان ،ISO/TS 29001 تاکیدی مضاعف بر اهم موضوعات مطرح در این سازمان نموده است. این استاندارد مجموعه ای از فرآیندها،روشها و مستندات است که با بکارگیری آنها در قالب یک نظام هدفمند می توان با دریافت اطلاعات بازارجهانی،جامعه جهانی،سازمان و سایر اطلاعات مورد نیاز و تحلیل آنها،به کیفیت مورد نظر برای محصولات و خدمات و رضایت ذینفعان مربوطه دست یافت وآنرا مورد پایش و اندازه گیری و بهبود مستمر قرار داد.
تفاوت عمده ایزو ۲۹۰۰۱ با ایزو ۹۰۰۱ در توجه به مستند سازی آن و تعریف معیار انجام عملیات و کنترل آن می باشد به قولی استاندارد ایزو ۲۹۰۰۱ بشدت به استاندارد کردن و مستند نمودن امور توجه دارد همچنین تاکید به رعایت الزامات و قوانین در آن بسیار زیاد است.

هدف از پیاده سازی استاندارد ISO 29001:

ایجاد سیستم مدیریت کیفیتی که با تأکید بر پیشگیری از عیوب و کاهش نوسانات و ضایعات در زنجیره تامین و ارائه دهندگان خدمت،زمینه را برای بهبود مستمر فراهم می آورد.

دامنه کاربرد:

استاندارد ISO TS 29001 در سازمان های ذیل قابلیت پیاده سازی و صدور گواهینامه را دارد:
۱- پالایشگاه ها و مجتمع های پتروشیمی شرکتهای اکتشاف ، استخراج و انتقال نفت و گاز
۲-توليد كنندگان مواد و تجهيزات مورد استفاده صنعت نفت, گاز و پتروشيمي اعم از پايين دستي و بالا دستي
۳- تامين كنندگان خدمات براي نفت, گاز و پتروشيمي
۴- پيمانكاران طراحي, احداث, ساخت, اجرا و نصب نفت و گاز و پتروشيمي

مزایای پیاده سازی استاندارد ISO /TS 29001:

پیاده سازی و گرفتن گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱ باعث بهبود در کیفیت محصولات و فرآیندهای سازمان و افزایش قابلیت رقابت ان می گردد. به طور خلاصه این موراد را می توان به شرح ذیل ارائه کرد:
داشتن یک سیستم مدیریت کیفیت و انجام امور به صورت سیستماتیک
مستند سازی مناسب فرآیندها
بررسی ریسک هایی که می تواند کیفیت و سلامت کار را به خطر اندازد.
تاکید بر رعایت مقررات
افزایش کارایی و بهبود کیفیت
بهبود استراتژی شرکت
رضایت مشتریان و وارد شدن در لیست پیمانکاران و مشاوران تایید شده وزارت نفت
رقابت پذیری و امکان انجام بنچ مارک فرآیند بهبود مستمر
پیشگیری از بروز خطا و انجام اقدامات پیشگیرانه و اصلاحی
بهبود قابلیت اطمینان و امکان پذیری فرآیند
ارزش افزوده بیشتر در فعالیتها
اطمینان از آنکه رضایت ذینفعان در فرآیند شکل گیری محصول کاملا تحقق پیدا می کند
كاهش نوسانات و ضايعات در چرخه تامين و خصوصا ارائه دهندگان خدمات
همسويي و مطابقت با استانداردهاي بين المللي و ايجاد فرصتهايي براي پيشي گرفتن از ساير رقبا
گرفتن گواهینامه ISO/TS 29001 و همزمان گرفتن گواهی ایزو ۹۰۰۱

روش گرفتن گواهینامه ISO 29001:

نحوه پیاده سازی و گرفتن گواهینامه ایزو تی اس ۲۹۰۰۱ مانند ISO 9001 است با این تفاوت که این استاندارد دارای الزمات بیشتری می باشد. یکی از تفاوت های عمده استاندارد ISO/TS 29001 با ISO 9001 در شدت مستند سازی آن و خواستن ملاک ها و روش های کنترل برای تمام فعالیت ها در سازمان می باشد.

كلمات كليدي:
ISO/TS 29001 سیستم مدیریت کیفیت ویژه صنایع نفت،پتروشیمی و گاز طبیعی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی استاندارد ایزو تی اس ۲۹۰۰۱ استاندارد ISO 9001 استاندارد ISO/TS 29001 کمیته فنی ISO/TC 67 ایزو ۲۹۰۰۱ هدف از پیاده سازی استاندارد ISO 29001: سیستم مدیریت کیفیتی ، استخراج و انتقال نفت و گاز توليد كنندگان مواد و تجهيزات صنعت نفت, گاز و پتروشيمي اعم از پايين دستي و بالا دستي- پيمانكاران طراحي, احداث, ساخت, اجرا و نصب نفت و گاز و پتروشيمي مزایای پیاده سازی استاندارد ISO /TS 29001 گرفتن گواهینامه ایزو ۲۹۰۰۱ بهبود استراتژی شرکت گرفتن گواهینامه ISO/TS 29001 گرفتن گواهی ایزو ۹۰۰۱ روش گرفتن گواهینامه ISO 29001 نحوه پیاده سازی و گرفتن گواهینامه ایزو تی اس ۲۹۰۰۱