آدرس : تهران - بزرگراه ستاری- نرسیده به خلیل آبادی- ساختمان پزشکان حکیم- واحد 14

ایمیل: info@asys.ir , asys.ir@gmail.com , asysiran@yahoo.com

تلفن: 44449616 , 2600075-0910

فاکس: 44429775

 

HSE-MS

استاندارد HSE
استاندارد HSE _MS چیست ؟

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی مدلی است که کلیه خطرات ناشی از ایمنی و بهداشت و جنبه های زیست محیطی را شناسایی کرده و آن ها را تحت کنترل قرار داده و با اقدامات موثر و اثربخش آنها را حذف و یا کاهش می دهد . الزامات استاندارد HSE برای صنایع مختلف متفاوت می باشد و هر صنعتی با توجه به نیاز خود اقدام به تعریف استاندارد ویژه ای برای صنایع مربوطه با توجه به حساسیت های ان صنعت نموده برای مثال برای نیروگاه های هسته ای از یکسری الزمات و برای نیروگاه های برق یکسری الزمات دارد. اما پر کاربرد ترین و مشهور ترین استاندارد HSE_MS در کشور ایران با توجه به نفت خیز بودن آن الزماتی است که توسط OGP معرفی شده است این الزمات توسط وزارت نفت ایران ترجمه شده و اجرای آن به پیمانکاران وزارت نفت الزام شده. و جدیدا وزارت نیرو و وزارت پست و تلگراف و تلفن در حال الزام شدن می باشد. اما در ایران اصطاحا به اجرای همزمان دو استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ و OHSAS 18001 نیز HSE گفته می شود.

از نقاط قایل توجه این سیستم یکپارچه سازی آن با دیگر سیستمهای مدیریت کیفیت (ISO9001) مدیریت زیست محیطی (ISO14001) و بهداشت و ایمنی شغلی (OHSAS 18001) می باشد و به همین جهت مقبولیت فرتوانی یافته است .

هدف از اجرای استاندارد HSE-MS :

HSE _MS یک سیستم مدیریت سازمان یافته چارچوبی ایجاد می‌کند که در قالب آن افراد می‌توانند به طور منظم برای سازمان کار کنند و در مقابل درآمد مطلوب با روش کارآمد و موثر بدست بیاورند.

به عبارت دیگر سیستم مدیریت روشی است که ما می‌خواهیم کارها انجام شوند. سیستم مدیریت می‌تواند در زمینه‌های گوناگونی همچون کیفیت، بهداشت و ایمنی و محیط زیست مدنظر قرار گیرد. بطور طبیعی مرکز توجه و تأکید هر یک از اجزاء سیستم با دیگری تفاوت دارد.

دامنه کاربرد HSE -MS :

• براي كليه سازمانها و موسسات اعم از صنعتي ، غير صنعتي ، توليدي، پيمانكاري، ساخت و ساز ،نصب و خدماتي بویژه شرکت های پیمانکار نفت ، گاز و پتروشیمی و وزارت های نیرو و مخابرات کار می کنند جدا از نوع فعالیت آنها قابل پیاده سازی است.

مزایای اجراء و استقرار HSE:

• كاهش حوادث از طريق منظم نمودن فعاليتهاي ايمني و بهداشت حرفه اي و كاهش تبعات زيست محيطي منفي و افزايش اثرات مثبت آن در جامعه.
• بهبود انگيزش و آگاهي كاركنان به علت درگير نمودن مديرت ارشد و مشاركت او درفرآيندهاي ايمني و بهداشت حرفه اي و همچنين زيست محيطي.
• اطمينان از قانونمندي تمامي فعاليتهاي كاري به دليل پيروي از همه نيازمندي هاي قانوني ايمني ، بهداشتي و زيست محيطي كه شركت بايد آن را اجراء نمايد.
• بهبود تصوير سازمان و توانايي رقابتي آن بكارگيري سيستم مديريت به عنوان چارچوبي كه در بر گيرند ه فعاليتها و توجهات ايمني و زيست محيطي بوده و با سيستمي مستند رعايت الزامات را تضمين مي نمايد.

روش گرفتن گواهینامه HSE –MS

سوالی که امروزه اکثر پیمانکاران وزارت نفت و یا نیرو می پرسند این است چطور گواهینامه HSE بگیریم ؟ و یا از کجا گواهی نامه HSE –MS اخذ کنیم؟ برای گرفتن گواهینامه HSE –MS شرکت ها باید الزمات استاندارد HSE را پیاده سازی نمایند . این کار باید بر اساس یک استاندارد مرجع صورت بگیرد معمولا در ایران این استاندارد های مرجع ISO 14001 و OHSAS 18001 استفاده می شود اما استاندارد ایمنی و زیست محیطی وزارت نفت نیز برای گرفتن این گواهینامه استفاده می شود.

سازمان ها باید برای گرفتن گواهینامه HSE عوامل زیان آور محیط کار را شناسایی کنند و اندازه گیری نموده و با حدود مجاز مقایسه نمایند. قوانین را در ارتباط با ایمنی و محیط زیست را در حیطه کار خود شناسایی و اجرا نمایند . مانند انجام معاینات دوره ای ، تهیه لباس کارمناسب ، وسایل ایمنی ، مقررات در زمینه پسماندها و … . پرسنل در ارتباط با موارد HSE –MS باید آموزش های لازم را بگیرید. همچنین مدارکی مانند HSE PLAN یا طرح ایمنی و زیست محیطی سازمان ، دستورالعمل ایمنی و زیست محیطی و غیره تهیه گردیده و در دسترس پرسنل قرار گرفته و اجرا شود. HSE پلن شامل لیست روش های اجرایی و دستورالعمل ها هم می باشد.

شرکت ها بعد از پیاده سازی استاندارد HSE –MS باید از یک شرکت گواهی دهنده معتبر مانند ASYS , TUV , BSI , DNV و BVQI بخواهند که آنها را ممیزی کند و گواهینامه HSE –MS را صادر نماید. پس از گرفتن گواهینامه HSE –MS شرکت ها می توانند از علامت ذیل روی سربرگ ، کاتالوگ ، تبلیغات و … استفاده نمایند.

لازم به ذکر است یکی از اسناد الزام شده برای شرکت در مناقصات وزارت نفت نظامنامه HSE و یا طرح HSE –MS و یا HSE PLAN می باشد. سازمان ها باید حتما از مشاور خود بخواهند که HSE PLAN مناسبی برای سازمان آنها تهیه کند ما در اینجا یک فهرست نظام نامه و HSE PLAN را به عنوان نمونه گذاشته ایم.

مزیت اصلی شرکت ASYS برای صدورگواهینامه HSE این است که این شرکت جز معدود شرکت هایی تایید صلاحیت شده OGP در جهان می باشد و تنها دو شرکت دیگر در جهان مجاز به استفاده از علامت OGP در کنار آرم خود می باشند. این باعث اعتبار گواهینامه ASYS برای پروژه های برون مرزی می باشد.

هزینه گرفتن گواهینامه HSE

پاسخ به این سئوال که بسیار کلی است سخت می باشد و بستگی به نوع شرکت، فعالیت و محصولات و خدمات آن ، تعداد پرسنل، وسعت فعالیت ها، محل ارائه خدمات و غیره دارد اما بطور کلی هزینه مشاوره برای پیاده سازی و اخذ گواهی HSE از حدود ۶/۰۰۰/۰۰۰ تومان برای یک شرکت کوچک مثلا با ۴۰ نفر پرسنل آغاز می شود. هزینه صدور گواهینامه HSE هم حدود ۰۰۰/۰۰۰/۳ تومان برآورد می گردد. ما پیشنهاد می کنیم که این استاندارد به طور یکپارچه همراه ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ و OHSAS18001 اجرا شود تا هم هزینه کلی مشاوره و هم صدور گواهینامه کاهش یابد. در این صورت هزینه صدور چهار گواهینامه حدود ۰۰۰/۰۰۰/۶ تومن و هزینه مشاوره حدود ۰۰۰/۰۰۰/۱۱ تومان خواهد بود.

تذکر مهم : با توجه به الزام وزارت نفت به داشتن طرح HSE یا HSE پلن به هیچ عنوان از شرکت هایی که اقدام به صدور گواهینامه بدون ممیزی می کنند استفاده نفرمایید.
کلمات کلید:

استاندارد HSE استاندارد HSE _MS سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ایمنی و بهداشت جنبه های زیست محیطی استاندارد HSE استاندارد HSE_MS OGP وزارت نفت ایران پیمانکاران وزارت نفت وزارت نیرو وزارت پست و تلگراف و تلفن ایزو ۱۴۰۰۱ OHSAS 18001 HSE سیستمهای مدیریت کیفیت سیستم یکپارچه سازی
ISO9001گرفتن گواهینامه HSE مدیریت زیست محیطی سیستم مدیریت بهداشت و ایمنی و محیط زیست
ISO14001 بهداشت و ایمنی شغلی OHSAS 18001 استاندارد ایمنی و زیست محیطی وزارت نفت گواهینامه HSE –MS گواهینامه HSE BSI OHSAS 18001 , TUV ASYS DNV استاندارد HSE-MS شرکت های پیمانکار نفت گاز و پتروشیمی وزارت های نیرو و مخابرات
HSE _MS استقرار HSE گواهینامه HSE –MS پیمانکاران وزارت نفت گواهینامه HSE –MSگواهی نامه HSE –MS الزمات استاندارد HSE HSE –MS HSE PLAN HSE پلن استاندارد HSE –MS
ISO 14001 HSE PLAN هزینه گرفتن گواهینامه HSE صدورگواهینامه HSE گرفتن گواهینامه HSE –MS گرفتن گواهینامه HSE