آدرس : تهران - بزرگراه ستاری- نرسیده به خلیل آبادی- ساختمان پزشکان حکیم- واحد 14

ایمیل: info@asys.ir , asys.ir@gmail.com , asysiran@yahoo.com

تلفن: 44449616 , 2600075-0910

فاکس: 44429775

 

IWA12:2013

IWA 12:2013
راهنمای کاربرد استاندارد ایزو ۹۰۰۱ در سازمان های پلیسی ( انتظامی )

آنچه باعث بقای یک جامعه می شود رضایت افراد آن از شرایط آن جامعه می باشد پس تمام سازمان های آن جامعه باید به دنبال ایجاد رضایت در مردم که در واقع مشتریان آن سازمان ها هستند باشند. سازمان جهانی استاندارد سازی ISO با توجه به گزارش هایی که از پیاده سازی استاندارد ISO 9001:2008 در نیرو های پلیس کشورهای مختلف مانند اسپانیا ، لیختن اشتاین، انگلستان ، امارات عربی متحده ، ایالات متحده ، کانادا و… گرفت متوجه بعضی از سو برداشت ها از الزامات ایزو ۹۰۰۱ در مراکز پلیس تدوین استاندارد راهنما برای پیاده سازی ISO 9001:2008 در نیرو های انتظامی را در دستور کار قرارداد و استاندارد IWA 12:2013 را منتشر کرد.
IWA 12 بویژه خطوط راهنمایی را برای تعیین فرآیند ها وهدف گزاری و برنامه ریزی اجرا و مدیریت فرآیند های عملیاتی در حوزه فعالیت های پلیس ارائه می کند. IWA12 :2013 چون با زبان تخصصی پلیس تدوین شده و بعلت اینکه کاملا الزامات ایزو ۹۰۰۰ برای یک سازمان انتظامی ( پلیسی ) تشریح کرده و راهنمایی های عمومی در ارتباط با نحوه بکارگیری استاندارد مدیریت کیفیت ارائه می کند و آن را برای بخش انتظامی شفاف سازی می شود برای مثال تعریف مشتری ، خدمات نامنطبق مفاهیمی مانند الزامات قانونی و … بخوبی مشخص شده.
دراستاندارد . IWA 12 : 2013 در مورد رعایت مقررات و قوانین توسط نیرو های پلیس از جمله حقوق شهروندان و متهمان مورد تاکید قرار گرفته همچنین راهنمایی هایی برای کنترل کیفیت مانند بازدید های سیستماتیک پرونده ها و سلامت اداری و … راهنمایی هایی ارائه شده. IWA 12 : 2013 استانداردی در تمامی حوزه های انتظامی و پلیسی اعم از پاسگاه های پلیس، راهنمایی و رانندگی ، ژاندارمری ، ادارات پلیس و حوزه های سیاست گذاری انتظامی ، ادارات کارآگاهی و غیره قابل پیاده سازی است. اکثر ادارات پلیس در کشور اسپانیا گواهینامه خود را از ASYS در یافت کرده ان . اما در کشور آمریکا بیشتر از NQA و دریافت کرده اند اما در دو ایالت امریکا چند اداره پلیس گواهینامه ISO 9001 خود را از ASYS گرفته اند. در کشور انگلستان گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ در فعالیت های پلیسی شرکت لودز و BSI صادر کرده اند. بیشترین گواهینامه صادره مدیریت کیفیت در فعالیت های پلیسی در هند صادر شده که فعال ترین شرکت های گواهی دنده در این کشور اکثرا شرکت های گواهی دهنده هندی بوده اند اما شرکت هایی مانند TUV، SGS، DNV BV نیز به طور محدود گواهی صادر نموده اند.شرکت ASYS پیاده سازی این استاندارد را به واحد های انتظامی و پلیس کشور پیشنهاد می کند.

کلمات کلید:
استاندارد IWA12 :2013 سیستم مدیریت در پلیس IWA12 استاندارد مدیریت خدمات برای مراکز پلیس ،استاندارد بین المللی برای افزایش رضایت از کار پلیس ، ایزو ۹۰۰۱ برای پلیس ، استاندارد کاری برای پلیس IWA12 :2013