آدرس : تهران - بزرگراه ستاری- نرسیده به خلیل آبادی- ساختمان پزشکان حکیم- واحد 14

ایمیل: info@asys.ir , asys.ir@gmail.com , asysiran@yahoo.com

تلفن: 44449616 , 2600075-0910

فاکس: 44429775

 

IWA2:2007

IWA2:2007 استانداری برای مراکز آموزش

IWA2:2007 یاIWA II چیست؟

سازمان جهانی استانداردسازی با توجه به اهمیت فوق العاده آموزش در توسعه اقتصادی و کمک به رقابت پذیری شرکت ها و سازمان ها استانداردهای مختلفی را برای مدیریت آموزش معرفی کرده از آن جمله می توان به استاندارد ISO 10015 ISO29990 اشاره کرد. استاندارد راهنمای IWA2 یک استاندارد مدیریت کیفیت تخصصی برای مراکز و سازمانهای آموزشی است.
استاندارد راهنمای IWA2 به موسسات آموزشی کمک میکند تا سیستم مدیریت کیفیت بر مبنای استاندارد ISO 9001 را متناسب با شرایط و ویژگی های خاص این گونه موسسات طرح ریزی و پیاده سازی کنند.
اجرای استاندارد IWA2 موجب می گردد تا آثار و دستاوردهای آن به تحقیق بهتر اهداف آموزش کمک کند. ارائه آموزش برای بهبود مهارت ها و دانش کارکنان امری بدیهی ست . مهم آن است که آموزش ها بر مبنای علمی استوار و فرآیندهای آن استاندارد گردد. با استاندارد کردن فرآیند آموزش تا حدود زیادی نتایج و اثرات آن برای سازمان تضمین شده است . برای جهت دار نمودن آموزش و حرکت نظام مند استاندارد های مختلفی وجود دارد که هرکدام از این استانداردها کمکی به بهبود کیفیت فرایندهای آموزش مینماید.

با استفاده از سیستم مدیریت کیفیت می توان کلیه فرایندهایی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر خدمات آموزشی قابل ارائه تاثیر گذارند را تحت کنترل قرار داد تا اطمینان حاصل شود که خدمات ارائه شده ،نیازها و انتظارات آموزش گیرندگان و مراجع قانونی را برآورده می نمایند.
پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت IWA2 در یک مرکز آموزشی منجر به ایجاد یک رویکرد نظام مند در سازمان به منظور شناسایی و تجزیه و تحلیل نیازها و انتظارات مشتریان شده که بر اساس این شناخت ، برنامه های آموزشی و تحصیلی موسسه طراحی و ارائه می شوند.

هدف از پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت IWA2 :

هدف از پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت IWA2 در یک مرکز آموزشی ایجاد یک رویکرد ساخت یافته در سازمان به منظور شناسایی و تجزیه و تحلیل نیازها و انتظارات دانشجویان و افراد ذینفع که به نوعی از خدمات سازمان استفاده می کنند شده که بر مبنای آن فرآیند آموزش طرحریزی و اجرا شده اثر بخشی آن کنترل و اقدامات برای اجرای آن انجام می شود. استاندارد IWA2 کمک به مراکز آموزشي جهت برقراري ارتباط ميان مفاهيم مطرح شده در استانداردهاي سري ISO 9000 و فرايندهاي جاري در سازمان‌هاي آموزشي و طراحي و استقرار يک سيستم مديريت کيفيت اثربخش مي‌باشد.

دامنه کاربرد استاندارد IWA2:2007

استاندارد IWA2 قابل پیاده سازی در کلیه سازمانهای ارائه دهنده خدمات آموزشی در کلیه سطوح شامل مدارس ابتدایی ، راهنمایی و دبیرستان ،مراکز آموزش عالی ، دانشگاه ها، موسسات آموزشی ، مراکز ارائه دهنده آموزش های حین کار، مراکز فنی و حرفه ای و آموزش های راه دور می باشد.

مزایای پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت با رویکرد IWA2:2007

داشتن اهداف و برنامه های مشخص آموزشی
کنترل بهتر در فرآیند های سازمانی
تثبیت جایگاه سازمان آموزش دهنده در محیط اجتماعی – اقتصادی مربوط به حوزه فعالیت خود
طرحریزی فرآیندها و فعالیت های سازمان بر اساس یک روش صحیح
ایجاد اطمینان در افراد آموزش گیرنده از کیفیت کار سازمان.
مدیریت صحیح فعالیت های آموزشی
حصول اطمینان از انطباق با الزامات قانونی و حرفه ای
ارتقای شهرت موسسه در جامعه و افزایش اعتماد مشتریان به علت داشتن گواهینامه استاندارد IWA2
اثبات تعهد مدیران ارشد سازمان به بهبود مداوم فرایندها و خدمات خود و ارتقای سطح علمی و فرهنگی جامعه
بهبود وضعیت اقتصادی از طریق کاهش هزینه های ناشی از کیفیت پایین
اخذ گواهینامه ISO 9001 همزمان با گواهی IWA2
شرکت گواهی دهنده ASYSاخذ اين استاندارد براي همه موسسات آموزشي مانند ، مدارس خصوصي و غير انتفاعي ، دانشگاها ، دانشكده ها ، كتابخانه ها ، آموزشگاه هاي خصوصي كامپيوتر ، آموزشگاهاي زبان خارجي ، آموزشگاهاي مختلف و… شديدا توصيه مي کند.

هزینه پیاده سازی و گرفتن گواهینامه IWA 2 برای مراکز آموزشی و مدارس

سئوالی که تقریبا تمام سازمان های آموزشی می پرسند این است اخذ گواهینامه ISO 9000 و یا IWA II چقدر برای ما هزینه بر است؟
جواب این سئوال مانند این است که سئوال شود اگر بخواهم از تهران به مشهد بروم چقدر باید هزینه کنم؟ اگر با خودرو شخصی بروید یک هزینه دارد ، با آژانس و به صورت دربست بروید یک هزینه دیگر ، با اتوبوس یک مقدار و با هواپیما یک هزینه دیگر!
اما ما در اینجا یک هزینه تقریبی از اجرای اثربخش ISO 9000 و یا IWA 2 را اعلام می کنیم
سه گروه هزینه برای اجرای استاندارد ایزو ۹۰۰۱ و IWA 2 وجود دارد.
۱- هزینه مشاوره برای پیاده سازی و اخذ گواهینامه ISO9001 و IWA2
۲- هزینه پیاده سازی استانداردهای ISO9001 و IWA2
۳- هزینه های صدور و گرفتن گواهینامه های ISO9001 و IWA2

هزینه مشاوره برای پیاده سازی استاندارد ISO 9001 و IWA2 بسته به تخصص مشاور و سابقه کار وی متغیر می باشد برای یک مدرسه تا مقطع پیش دانشگاهی برای یک مشاور با حداقل شرایط از حدود ۳ میلیون تومان شروع شده و برای یک مشاور حرفه ای تا ۱۲ میلیون تومان می تواند افزایش یابد. فرق این مشاوران مانند معلمان کنکور می باشد یک معلم خوب حرفه ای و با تجربه برای اموزش ریاضی کنکور جلسه ای ۱۵۰ هزار تومان دریافت می کند و یک دانشجو جلسه ای ۲۰ هزار تومان! و فرق کیفیت این آموزش ها نیز مشخص است!

هزینه پیاده سازی استاندارد ایزو ۹۰۰۱ و IWA2 برای یک مرکز آموزشی مبلغ بالایی نیست چون اساسا مراکز آموزشی خود از تمام زیر ساخت های لازم را دارند این مبلغ از حدود ۲ میلیون تومان شروع شده ولی حدی ندارد!

هزینه صدور گواهینامه ISO9001 و یا IWA2 از برای یک موسسه آموزشی با حدود ۱۰۰ دانش آموز از حداقل ۰۰۰/۰۰۰/۲۵ ریال شروع می شود شایان ذکر است شرکت هایی که واقعا نمایندگی یک شرکت اروپایی را دارند برای صدور گواهینامه حداقل باید حدود ۳۰۰ دلار به آن شرکت پرداخت کنند پس امکان ندارد شرکتی معتبر با زیر این مبلغ گواهینامه صادر کند.