آدرس : تهران - بزرگراه ستاری- نرسیده به خلیل آبادی- ساختمان پزشکان حکیم- واحد 14

ایمیل: info@asys.ir , asys.ir@gmail.com , asysiran@yahoo.com

تلفن: 44449616 , 2600075-0910

فاکس: 44429775

 

ISO چیست ؟

سازمان جهانی استاندارد ISO

سازمان جهانی برای استانداردسازی International Organization for Standardization موسوم به ( ISO ) در سال ۱۹۴۶ با هدف تسهیل تبادل کالاها و خدمات در سطح جهانی بوسیله تدوین استانداردهای جهانی ایجاد شد.
ISO یک سازمان غیر دولتی که مقر اصلی ان در شهر ژنو کشور سویس می باشد بزرگترین سازمان تدوین و منتشرکننده استانداردهای جهانی می باشد .
این سازمان مرکب از ادارات استاندارد ملی ۱۶۱ کشور جهان می باشد که هر یک وظیفه نمایندگی کشور خود را به عهده دارند . این اعضا به ۳ گروه Member bodyاعضای اصلی ، Subscriber member امضا کننده ، Correspondent member ناظر تقسیم می شوند .
تعداد اعضای اصلی ۱۰۷ کشور تعداد اعضای امضا کننده ۱۱ کشور و تعداد اعضای ناظر ۴۳ کشور می باشد.
تدوین استانداردها توسط کمیته های فنی Technical Committee ) TC )صورت می گیرد و هر کمیته مرکب از نمایندگانی از کشورهای مختلف بوده که دارای حق رای می باشد هر کمیته دارای یک رییس می باشد که از میان کشورهای عضو انتخاب می شوند . تصویب هر استاندارد با رای حداقل ۷۵% اعضا به تصویب می رسد. درحال حاضر ۲۵۲ کمیته فنی در سازمان جهانی استاندارد ISO وجود دارد . لازم به ذکر است هر گاه کمیته ای منحل می شود شماره آن به کمیته دیگری داده نمی شود و شماره ها به ترتیب افزایش می یابد .
از آنجا که سرواژه سازمان جهانی استاندارد در زبان های مختلف متفاوت است برای مثال در زبان انگلیسی IOS و در زبان فرانسه OIN می شد به منظور یکسان کردن نام آن در سراسر جهان این سازمان به نام ISO خوانده می شود .
معنی ISO چیست ؟
نام ISO از کلمه یونانی( لاتین ) ISOS به معنی هم شکل و یکسان گرفته شده که کلمه معادل آن در فارسی ایستار می باشد.
اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران یکی از اعضای اصلی و قدیمیISO می باشد که از ۱۹۶۰ در سازمان جهانی استاندارد عضویت داشته و در تدوین ۲۹۸ استاندارد جهانی مشارکت داشته است.