آدرس : تهران - بزرگراه ستاری- نرسیده به خلیل آبادی- ساختمان پزشکان حکیم- واحد 14

ایمیل: info@asys.ir , asys.ir@gmail.com , asysiran@yahoo.com

تلفن: 44449616 , 2600075-0910

فاکس: 44429775

 

مدیریت انرژی و تاریخچه آن

مدیریت انرژی و تاریخچه آن :

کشور ما درگیر یک تحول مهم و چالش بزرگ می باشد, از یکسو تحریم های کمرشکن که ورود مواد اولیه و تکنولوژی های جدید را برای ما بسیار مشکل و پر هزینه نموده ، از سوی دیگر واردات بی رویه محصولات که باعث شده تولید کنندگان در یک رقابت نابرابر قرار گیرند. نبود منابع مالی و هزینه بسیار بالای جذب سرمایه به طوری که در پر ریسکترین کارها در اروپا نرخ بهره حداکثر ۶ درصد است در حالی که حداقل نرخ بهره در ایران ۱۳ درصد می باشد.
مقررات دست و پاگیر اداری و در نهایت آخرین مشکل که حذف یارانه های انرژی و هزینه بسیار بالای تحمیل شده به واحدهای صنعتی بود که هزینه تولید را در بعضی موارد تا ۲۰ درصد افزایش می داد.
این مسئله باعث شد که بحث بهره وری انرژی و استفاده بهینه از انرژی در سازمان ها حدود ۴۰ سال بعد از طرح آن بوسیله کشورهای پیشرفته در ایران مطرح شود.
عملا قیمت هر بشکه نفت به عنوان مهم ترین حامل انرژی تا کنفرانس ۱۹۷۳ بعد از اولین تحریم نفتی که باعث شد قیمت نفت در کمتر از یکسال حدود ۴ برابر شد ، از بشکه ای حدود ۵/۴ دلار به ۱۶ دلار برسد و بحرانی که غرب را فرا در دستور کار کشورهای پیشرفته و غربی قرار گرفت.
آنان با راه اندازی آژانس بین المللی انرژی سعی کردند با مقابله در برابر کشورهائی که مایل به افزایش قیمت نفت بودند که در راس آنها ایران وجود داشت قدرت آنها را تضعیف کنند ، از سوی دیگر با استفاده از سیستم های مدیریت انرژی و بهبود بهره وری انرژی و استفاده از سوخت های جانشین با این مشکل مقابله کنند.
در این کارزار بیشترین بهره را کشور ژاپن برد. آنها با درک از اثر این اقدام بر روی کشورهای جهان با ارائه محصولات بسیار کم مصرف و کارا و ارزان قیمت و با کیفیت توانستند به یکباره خود را به یک غول اقتصادی تبدیل کنند.
در کشور ایران بعد از آزاد سازی قیمت حامل های انرژی و اثر آن « بر قیمت تمام شده محصولات تولیدی از یکسو و هزینه سازمان ها برای ارائه خدمات ، بحت مدیریت انرژی به عنوان بحث روز مطرح شد.
شرکت آگرین سیس نماینده شرکت ASYS اسپانیا بلافاصله با توجه به نیاز شدید بازار برای استفاده از خدمات بازرسی و ممیزی انرژی و شناسایی حوزه های بهبود ، اقدام به جذب کارشناسان باتجربه و اعزام آنها به دفاتر شرکت ASYS درکشورهای مالزی ، ترکیه و امارات جهت آموزش ممیزی انرژی و شرکت در ارزیابی ها و ممیزی های انرژی ، توانست یکی از قوی ترین تیم های ممیزی انرژی و ارزیابی بهره وری انرژی در کشور را تشکیل دهد.
ما آماده ارائه خدمات ذیل هستیم:
بازرسی و اندازی گیری مصرف انرژی در سازمان
بررسی عملکرد و بهره وری انرژی در سازمان و مقایسه آن با استانداردهای ملی و بین المللی انرژی
شناسایی حوزه های قابل بهبود
ارزیابی کلی و هزینه یابی پروژه های بهینه سازی مصرف انرژی
ما برای ممیزی انرژی و اندازه گیری مصرف و شناسایی فرصت بهبود از روشهای ذیل استفاده می کنیم :
اندازه گیری بوسیله وسایل اندازه گیری
استفاده از بهترین نرم افزارهای تحلیل مصرف انرژی
تیم تحلیل ما متشکل از با تجربه ترین کارشناسان با مدرک کارشناسی ارشد انرژی می تواند به سازمان شما جهت مصرف بهینه منابع انرژی کمک کند.
بهره وری انرژی چیست؟


بهره وری انرژی نسبت مصرف انرژی به فعالیت های مولد که که یک عنصر مهم در بهره وری کل شرکت است.
اندازه گیری بهره وری انرژی یک عنصر اساسی در برنامه سیستماتیک کارائی انرژی است.
این برنامه شامل ایجاد خطوط پایه یا نقاط مرجع در برابر تلاش هایی است که می تواند مورد قضاوت قرار گیرد.

ممیزی انرژی چیست؟

برای ممیزی انرژی تعاریف مختلفی وجود دارد. برای مثال ممیزی انرژی به صورت ذیل تعریف می شود :
فرآیندی نظامند ، مستقل و مستند برای گردآوری شواهد ممیزی و ارزیابی عینی به منظور تعیین میزان برآورده سازی معیارهای جهانی و منطقه ای و بخش مصرف انرژی می باشد.
بر اساس تعریفی دیگر ممیزی انرژی به فعالیت ها و اقداماتی گفته می شود که جهت شناسائی و تعیین وضعیت موجود مصرف انرژی و ارائه راهکارهای مختلف جهت قرارگیری مصرف انرژی در حالت بهینه انجام می شود.

هدف از اجرای ممیزی انرژی :

تعیین میزان انطباق مصرف انرژی با نرم ها و استانداردهای بخش مصرف انرژی در واحد مورد ممیزی
مشخص کردن میزان اثربخشی اجزای اجرا شده یک نظام مدیریت انرژی در اهداف سیستم مدیریت انرژی
فراهم سازی امکان کاهش هزینه های انرژی و هزینه های کلی به علت کاهش مصرف انرژی
انجام اقدامات اصلاحی و پروژه های بهبود در ارتباط با مصرف انرژی
برآورده ساختن الزامات قانونی در ارتباط با مصرف انرژی
دریافت گواهینامه مدیریت انرژی از شرکت ASYS اسپانیا
جهان از سال ۱۹۷۳ پس از تحریم نفتی غرب بوسیله کشورهای غربی که باعث شد که قیمت نفت یکباره از بشکه ای ۴ دلار ظزف مدت ۶ ماه به بشکه ای ۱۳ دلار افزایش یابد ، پس از سال ۱۹۷۴ تا سال ۱۹۷۷ تا بشکه ای ۲۶ دلار برسداز اهمیت فوق العاده مدیریت انرژی و استفاده بهینه آن آگاه شد.
اما در کشور ما تنها پس از حذف یارانه ها در سال ۱۳۸۹ بود که یکباره با بیش از ۴ برابر شدن قیمت حامل های انرژی توجه ویژه ای به آن مبذول شد.
این مسئله شوک شدیدی به سازمان ها و کارخانه ها وارد نمود و ضرورت استفاده از روش های مدیریت انرژی را در این سازمان ها و کارخانه ها را ایجاب کرد.
شرکت مهندسی پویندگان ایمنی و کیفیت به عنوان یک سازمان مشاوره پیشرو بلافاصله پس از آزادسازی قیمت حامل های انرژی با تشکیل تیمی از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد انرژی در رشته های مختلف مهندسی مانند مکانیک ، برق ، فیزیک اقدام به راه اندازی واحدهای مشاوره مدیریت انرژی نمود.
ما با بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی در زمینه مدیریت انرژی در جهان و بومی سازی این روش ها از یکسو و ارتباط با شرکت های مهندسی در زمینه ساخت تابلو و طراحی سیستم های قدرت و سازمان های سازنده انواع عایق ها و سایر شرکت های فعال در این زمینه قادریم یهترین خدمات مشاوره و اجرای سیستم های مدیریت انرژی را برای شرکت و سازمان ها ارائه نمائیم.
با انعقاد قرارداد مشاوره با ما از بهترین خدمات مشاوره در زمینه مدیریت انرژی برخوردار شده و با بهترین شرکت های پیمانکاری در این زمینه ارتباط برقرار کنید.

كلمات كليدي:
مدیریت انرژی ,تحریم نفتی ,حذف یارانه های انرژی , هزینه تولید , شرکت آگرین سیس نماینده شرکت ASYS اسپانیا ,ممیزی انرژی ارزیابی بهره وری انرژی , خدمات بازرسی , ممیزی انرژی و شناسایی حوزه های بهبود , مصرف انرژی ,بهره وری انرژی ,اندازه گیری مصرف